5 NÁDHERNÝCH MIEST V OKOLÍ POPRADU, KTORÉ SÚ AŽ NEČAKANE BLÍZKO

Kategória : Turistika

Ruku na srdce, podtatranci: kedy ste naposledy absolvovali poriadnu tatranskú túru? Mohli by ste povedať, že už dávno, veď predsa bola zima, ale pre mnohých z nás je pravdou, že sme sa v Tatrách neukázali aj niekoľko rokov. 

Skutočne, možno to znie neuveriteľne, ale nemalá časť ľudí spod Tatier sa turistike buď vôbec nevenuje, alebo radšej vyhľadáva prostredie mimo Tatier. 

Pritom to najťažšie na takej dobrej, kvalitnej, zdraviu prospešnej turistike je – rozhodnúť sa, že vyrazím. Ak sa neviete odhodlať na túru do Tatier či Slovenského raja, možno bude lepšie začať menšími túrami, či prechádzkami po okolí Popradu. A ak si myslíte, že „tu niet kam ísť“, ukážeme vám pár miest, na ktoré sa ľahko dostanete bicyklom či dokonca pešo a ktoré vás dokáže nečakane očariť. 

1.   Kvetnické jazero – Starý kameňolom 

Starý kameňolom v Kvetnici

Taký malý poklad, ktorý je tak blízko, že sa budete chytať za hlavu, ako je možné, že ste tam ešte nikdy neboli. Nachádza sa asi dva kilometre za Popradom smerom na Kvetnicu. Prechádzky k nemu vyhľadávajú nie len obyvatelia Kvetnice, ale často aj popradčania, ktorí si chcú oddýchnuť pri pokojnej hladine jazierka. 

Potápačský klub VODNÁR navyše zabezpečuje pravidelné čistenie jazierka, keďže nie všetci návštevníci vedia, čo do prírody patrí a čo nie. Každopádne, toto miesto je ako stvorené na príjemnú prechádzku a príroda okolo tento zážitok ešte umocňuje. 

2.   Archeologické nálezisko Gánovce  

Nálezisko v Gánovciach

Vy aj vaše deti si môžete túto lokalitu pamätať ešte zo školských kníh, pretože patrí medzi najdôležitejšie paleontologické náleziská na svete. Na začiatku 20. storočia tu bol objavený travertínový odliatok mozgu neandertálca. Dnes si síce toto nálezisko v časti Hrádok neužíva toľko pozornosti a slávy, koľko by si zaslúžilo, vaše deti vám však iste budú vďačné, keď ich vezmete na malý „poznávací zájazd“ J

Ak budete mať chuť, môžete zbehnúť pozrieť aj Gánovský gejzír. Nie je to síce žiaden do 15-metrovej výšky striekajúci prúd vody ako ten Herliansky, ale aj tak je to ďalšie zaujímavé dielo prírody, ktoré je „iba na skok“ – prečo sa teda pri ňom nezastaviť? 

3.   Dubina 

Hranovnická Dubina

To slovo ste už určite niekde počuli. 🙂 Ale možno ste nepočuli, že Hranovnícka Dubina je národná prírodná rezervácia v správe TANAPu – čiže ukrýva niečo, čo sa rozhodne oplatí chrániť. No a tým „niečím“ je zmiešaný les s výrazným výskytom duba zimného. 

Dubové lesy nie sú v našom okolí úplne bežné, preto rozhodne stoja za prechádzku a obdiv. Vy aj vaši potomkovia uvidíte lesy z novej perspektívy – a nemenej vzácnym je pokoj, ktorý tam vládne. Sem-tam dokonca môžete niekde zazrieť srnky 🙂

4.   Svit 

„Tehlové domčeky – no a?“ poviete si. Možno však neviete, že pred sto rokmi boli na tomto mieste iba lúky. Svit je totiž jedným z najmladších miest na Slovensku. Vznikol ako ambiciózny projekt spoločnosti Baťa vytvoriť pre zamestnancov mesto, v ktorom sa budú cítiť dobre – a prinášať tak lepšie výsledky. 

Prechádzka Svitom môže byť skvelou príležitosťou zažiť niečo z atmosféry skorých rokov 20. storočia. Skúste to – postavte sa na začiatok Mierovej ulice a dívajte sa na rovnú 1, 5 km dlhú cestu končiacu pred bránou TatraSvitu. Nevdojak si začnete predstavovať, ako kedysi každé ráno ľudia vychádzali z domčekov pozdĺž cesty a postupne, ako stále väčší a väčší húf, smerovali so svojimi koženými taškami k bráne – a hneď vám ožije fantázia.  

Mimochodom, tehlová architektúra a presne rozvrhnutá zástavba v kombinácii s množstvom zelene robí z tohto miesta (pri troche preháňania) skutočné umelecké dielo tej doby. 

5.   Zámčisko  

Výhľad zo Zámčiska

Ak máte chuť na niečo, čo sa už naozaj bude podobať turistike, môžete vyskúšať neveľmi známu prechádzku z Kvetnice na Zámčisko – neveľmi dlhú (5 km) trasu na miesto, kde sa predpokladá, že kedysi stála pevnosť, ktorá strážila cestu spájajúcu Poprad s Gemerom. Niektorí ju vraj stotožňujú s „Popradským hradom“. 

Na to, aby ste ho tu videli, budete síce potrebovať poriadnu dávku fantázie – odmenou vám však bude nádherný výhľad na Poprad a Tatry – a neuveriteľne krásna príroda, obzvlásť v lete. Kvetnica sama osebe je na takéto potulky prírodou ako stvorená. 

Ktoré ďalšie skryté poklady sa podľa vás oplatí navštíviť? Dajte nám vedieť a my ich odporúčime aj ostatným. A nezabudnite niekam vyraziť 😉